1)
"Hugo Chávez venezuelai elnök elrendelte legkevesebb hat iparvállalat, köztük külföldi tulajdonú cégek államosítását, jelentette pénteken az AP amerikai hírügynökség.
A köztulajdonba vett társaságok között van az acélgyártó Materiales Siderurgicos SA (Matesi), amelynek az argentin-olasz Technit nagyvállalat a tulajdonosa a Tenaris nevű, Luxemburgban bejegyzett cégen keresztül.
Az államosítás újabb hulláma elérte a japán Kobe Steel Ltd. acélipari óriás, az ugyancsak japán Marubeni Corp. befektetési társaság és egy mexikói nagyvállalat venezuelai vasgyártó érdekeltségét, a Complejo Siderurgio de Guayanát is.
Államosították még egyebek között a venezuelai tulajdonban lévő Ceramica Carabobo cserépgyártó vállalatot és a Siderurgica Venezolana SA acélipari céget.
Chávez korábban számos egyéb területen, köztük az olajiparban és a távközlésben is eszközölt államosításokat. A szocializmus építésének jegyében "egyetlen nagy, integrált ipari konglomerátumot létesítünk", nyilatkozott az elnök a most államosított cégek köztulajdonba vételről szóló rendeletek csütörtöki aláírásakor. A cél az importfüggőség enyhítése és a hazai ipar fejlesztése - mondta.
Venezuelában legutóbb május második hetében államosítottak nagyvállalatokat. Akkor egy csapásra 39 olajipari szolgáltató cég került köztulajdonba." (HVG)
2)
"Rendeletben az állam felügyelete alá vonható a jövőben gazdálkodó szervezetek működése, az állam nevében az államháztartásért felelős miniszter vagy kormánybiztos jár el. A parlament egy nap alatt, nagy többséggel - 336 igen szavazattal, egy nem ellenében és 13 tartózkodás mellett - fogadta el a honvédelemről szóló törvény módosítását. Nemmel egyedüliként a kereszténydemokrata Rubovszky György szavazott, az LMP képviselői tartózkodtak, míg a másik két ellenzéki párt támogatta a kormány javaslatát. Nem szavazott ugyanakkor Gyurcsány Ferenc, aki előbb támogatta, majd elutasította a kormány javaslatát.
Az Országgyűlés arról is döntött, hogy a törvényjavaslat sürgős kihirdetését kéri a köztársasági elnöktől. Orbán Viktor miniszterelnök hétfői napirend előtti felszólalásában jelentette be, hogy a vörösiszap-katasztrófát okozó vállalatot, a Mal Zrt.-t állami irányítás és állami vagyonzár alá kell vonni. A kormányfő emellett kezdeményezte, hogy az Országgyűlés hozza létre a katasztrófavédelmi biztos intézményét." (MTI)